Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dobra szkoła” zawita do powiatu!

Łukasz Cichy
arch. NaszeMiasto.pl
Jaka edukacja czeka polską młodzież? Senator poinformował o tym na konferencji.

Sporo ostatnio mówi się o likwidacji gimnazjów. Warto przyjrzeć się tej kwestii szczególnie, że w czwartek, 8 grudnia, w biurze senatorskim krotoszyńskich struktur Prawa i Sprawiedliwości odbyła się konferencja prasowa Senatora RP Łukasza Mikołajczyka. Przedstawił on zebranym plany rządu. Plany, jak się okazuje, już wchodzą w życie.

Obecny system 6-letniej Szkoły Podstawowej, 3-letniego Gimnazjum, 3-letniego Liceum Ogólnokształcącego, 4-letniego Techników, 2-letniej oraz 3-letniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz Szkół Policealnych będą przekształcone.

W efekcie końcowym mają powstać 8-letnie Szkoły Podstawowe. Po tej szkole uczeń będzie miał cztery wybory. Jeden z nich polega na tym, że może on wybrać szkołę specjalną przysposabiającą do zawodu i po niej rozpocząć pracę. Edukacja ta trwać ma 3 lata. Drugi z wyborów to 3-letnia branżowa szkoła I stopnia i po niej praca lub kontynuowanie nauki w 2-letniej branżowej szkole II stopnia i po niej praca. Jest też otwarta droga na studia. Osoby wybierające 5-letnie Technikum mogą trafić po jego ukończeniu na studia lub do pracy. Ostatnim wyborem jest Liceum Ogólnokształcące. Nauka w nim ma trwać 4-lata. Po niej absolwent może iść bezpośrednio do pracy, kontynuować naukę w szkole policealnej, która ma trwać od 1 do 2,5 lat lub iść na studia, a później do pracy.

Pierwsze zmiany mają rozpocząć się już w roku szkolnym 2017/2018. Wówczas to będzie 7 klas Szkoły Podstawowej oraz ostatnie dwie Gimnazjum. Rok później 8 klas Szkoły Podstawowej oraz trzecia klasa Gimnazjum. W kolejnym roku szkolnym 2019/2020 gimnazjów już nie będzie. Wówczas rozpoczną się zmiany w szkołach średnich. Ostatni absolwent gimnazjów ukończyć może szkołę ponadgimnazjalną konkretnie przy wyborze branżowej szkoły II stopnia w połowie 2024 r. Od września 2024 r. nie będzie już śladu w szkolnictwie poprzedniego systemu oświaty.

To jednak nie wszystko. Od rocznika 2018/2019 pojawi się egzamin 8-klasisty. Każdy absolwent podstawówki będzie musiał zdać egzamin z trzech przedmiotów: języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Od roku 2021/2022 będą także uwzględniane wyniki z jednego z dodatkowych przedmiotów, tj. z: historii, biologii, chemii, fizyki lub geografii. Absolwent branżowej szkoły I stopnia będzie musiał przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, a kończąc etap II musi ukończyć podobny egzamin oraz może nawet zdać maturę. Tak samo po ukończeniu innych szkół, o których mowa dalej. Niedawny system zakładał zdanie matury z języka polskiego, obcego nowożytnego i matematyki oraz przystąpienie do jednego z przedmiotów dodatkowych. Wynik tego przedmiotu nie miał wpływu na zdanie matury. Teraz jednak tak będzie i by uczeń został maturzystą musi zdać ten (jak i inne egzaminy) na minimum 30 proc. Absolwenci technikum przystąpią do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Według władz uczniowie w szkołach mają uczyć się kreatywności, a także podstaw przedsiębiorczości. Jak to będzie wyglądało w powiecie? To pokaże oczywiście przyszłość. Będziemy przyglądać się temu bardzo uważnie.

*****

Źródło: gloswielkopolski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto