Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy obowiązkowe szczepienia zostaną w Polsce zlikwidowane? Do sejmu wpłynął obywatelski projekt

Marta Żbikowska
Ponad 120 tysięcy podpisów zebrało stowarzyszenie Stop Nop pod projektem ustawy znoszącej obowiązek szczepień dzieci w Polsce. „W pewnym momencie nie wierzyłem, że się uda” - napisał Paweł Skutecki, poseł Kukiz’15 zaangażowany w zbieranie podpisów. Entuzjazm tzw. ruchu antyszczepionkowego przeraża lekarzy epidemiologów, którym trudno zrozumieć radość z narażania dzieci na niebezpieczeństwo.

„Chrońmy polskie dzieci” - z tym hasłem przedstawiciele i sympatycy Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach Stop Nop organizowali akcję podpisów pod projektem kontrowersyjnej ustawy.

- Jest ryzyko, musi być wybór

- jak mantrę powtarzała Justyna Socha, liderka stowarzyszenia. A lekarze są wręcz przerażeni takim podejściem.

Autorzy projektu zaznaczają, że nie są przeciwnikami szczepień jako takich, ale uważają, że decyzję o tej formie profilaktyki należy pozostawić rodzicom. Powołują się na zasady obowiązujące w 20 krajach Europy, gdzie [wytloczenie]szczepienia są dobrowolne[/wytloczenie].

Dzieci bez szczepień nie pójdą do szkoły?

[podobne]- Jak kończą się takie pomysły, widać na przykładzie chociażby Rumunii, Włoch czy Niemiec - tłumaczy Andrzej Trybusz, wielkopolski inspektor sanitarny. - Po liberalizacji przepisów spadła tam wyszczepialność, czego skutkiem był [wytloczenie]wzrost zachorowań na choroby zakaźne[/wytloczenie]. W Rumunii pojawiły się też przypadki zgonów z powodu odry. Ja nie mam wątpliwości, że w przypadku pozostawienia decyzji o szczepieniu rodzicom grozi nam powrót chorób, z którymi już od dawna nie mamy do czynienia.
[tresc_platna]
Doktor Trybusz wymienia poliomyelitis (choroba Heinego-Medina), błonicę, krztusiec czy gruźlicę - choroby, których przypadki ciągle pojawiają się u naszych wschodnich sąsiadów.

- U nas nie widać tych chorób właśnie dzięki szczepionkom

- nie ma wątpliwości Trybusz. - Jeśli przestaniemy się szczepić, choroby wrócą. Wielu ludzi pamięta jeszcze te przypadłości. Gdy ktoś widział dzieci z polio, dzieci duszące się z powodu błonicy, do głowy mu nie przyjdzie rezygnowanie ze szczepień.

Kontrargumentem osób skupionych wokół stowarzyszenia Stop Nop są [wytloczenie]powikłania poszczepienne[/wytloczenie], którą mają być lekceważone przez obrońców szczepionek. W dyskusjach wymieniają oni konkretne dzieci, którym szczepionki miały zabrać zdrowie, a nawet życie.

- Ja nie wdaję się w polemikę z osobami, które posługują się argumentami nieadekwatnymi do sytuacji, bazującymi jedynie na emocjach

- mówi profesor Iwona Mozer-Lisewska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Nabytych Niedoborów Odporności Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. - Trudno mi dyskutować z przekonaniami i filozofią niepopartą żadną wiedzą medyczną.

Światopogląd jednak coraz częściej wygrywa z naukowymi argumentami. W 2010 roku odnotowano w Polsce 3,4 tysiąca odmów szczepień, dzisiaj ta [wytloczenie]liczba wzrosła do ponad 26 tysięcy[/wytloczenie].

Pomysłów, aby odwrócić ten niebezpieczny trend, było dużo. Wśród nich pojawiła się koncepcja, aby [wytloczenie]nieszczepione dzieci nie były przyjmowane do publicznych żłobków i przedszkoli.[/wytloczenie] Przepis taki próbowały wprowadzić różne samorządy w Polsce, okazywały się one jednak niewykonalne.

W Poznaniu opracowywany jest właśnie program dotyczący opieki nad dziećmi do lat 3.

- W obecnym programie nie ma kwestii dotyczących szczepień

- mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania. - W pracach nad nowym projektem chcemy uwzględnić zasady naboru dzieci. Kwestia szczepień jest w trakcie analizy.

Przepisy w poszczególnych krajach

  • Polska: Obowiązek administracyjny poddania dzieci szczepieniom nakłada ustawa. Za odmowę szczepień grożą rodzicom kary finansowe.
  • Finlandia: Obowiązuje tu kompleksowy krajowy program szczepień i dobrowolne szczepienia. Wskaźniki szczepień należą tu do najwyższych w Europie.
  • Francja: Od stycznia 2018 r. obowiązek szczepień został rozszerzony do 11 szczepionek. Brak szczepień uniemożliwia dostanie się do placówek edukacyjnych oraz klubów sportowych.
  • Niemcy: Szczepienia są dobrowolne. Rodzice, którzy nie spotkają się z lekarzem, aby porozmawiać na temat szczepień, są karani grzywną do 2500 euro. Przedszkola mogą odmówić przyjmowania niezaszczepionych dzieci.
  • Australia: Obowiązuje tu zasada „nie kłujesz, nie płacimy”. Nieszczepiący rodzice tracą prawo do świadczeń na dzieci.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto