Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czekając na pierwszą sesję i ślubowania

Marcin Paczkowski
Czekając na pierwszą sesję i ślubowania
Czekając na pierwszą sesję i ślubowania UM Wolsztyn
Pierwsza sesja rady gminy ma szczególne znaczenie, gdyż to w jej trakcie zostaną powołane władze rady.

W gminie Wolsztyn pierwsza sesja kadencji 2018-2023 odbędzie się już jutro, czyli 21 października o godz. 13.00 w sali sesyjnej ratusza.

Choć sesja rady gminy, co do zasady, zwoływana jest przez przewodniczącego rady, tym przypadku nie jest to możliwe, gdyż taki nie został jeszcze wybrany. Choć w gminie Wolsztyn, wszystko ma pozostać bez zmian i tę funkcję nadal ma sprawować Jarosław Adamaczak. Ustawa o samorządzie gminnym przewiduje jednak rozwiązanie tej sytuacji i stanowi, że pierwszą sesję nowej rady gminy zwołuje przewodniczący rady poprzedniej kadencji na dzień przypadający w ciągu 7 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów do rad na obszarze całego kraju. Jeżeli jednak pierwsza sesja nie zostanie zwołana, po upływie 7-dniowego terminu, sesję zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 21 dni po ogłoszeniu zbiorczych wyników wyborów dla całego kraju. W gminie odbędzie się więc ona jutro. Podczas pierwszej sesji odbędą się wybory. Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Przyjmuje się, że pojęcie „bezwzględna większość głosów” powinno być rozumiane jako uzyskanie co najmniej o jeden głos więcej od sumy pozostałych ważnie oddanych głosów, czyli głosów przeciwnych i wstrzymujących.

Pierwszą sesję nowo wybranej rady gminy, do czasu wyboru przewodniczącego rady, prowadzi najstarszy wiekiem radny obecny na sesji (tzw. przewodniczący senior). Należy w pełni podzielić w tym zakresie prezentowany w doktrynie pogląd, iż najstarszy wiekiem radny musi wyrazić zgodę na prowadzenie obrad sesji inauguracyjnej. Brak jego zgody skutkuje, iż obrady prowadzi kolejny pod względem wieku nowo wybrany radny, który wyrazi na to zgodę. Przewodniczący senior prowadzi obrady do momentu wyboru przez radę nowego przewodniczącego. W tym momencie przekazuje on prowadzenie obrad przewodniczącemu rady.

Jednym z najważniejszych elementów sesji inauguracyjnej jest złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych. Dopiero z tą chwilą radni przystępują do wykonywania mandatu uzyskując prawa i obowiązki radnych wynikające z przepisów prawa. Kolejnym elementem sesji inauguracyjnej - zgodnie z zapowiedziami ze strony Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej - będzie złożenie ślubowania przez burmistrza, Wojciecha Lisa.

Sesja inauguracyjna jest jedną z najważniejszych, ale i najtrudniejszych pod względem formalnych, sesji w całej kadencji. Od jej prawidłowości zależeć będą dalsze działania rady. Z tej przyczyny sesja ta musi być wyjątkowo dobrze przygotowana pod względem organizacyjnym. W praktyce wymaga to przynajmniej jednego spotkania z przewodniczącym seniorem - zwłaszcza jeśli osoba ta nie sprawowała wcześniej mandatu radnego - aby przygotować ją do prowadzenia obrad.

Przypomnijmy, iż w kadencji 2018-2023 skład rady gminy Wolsztyn tworzyć będą: Dominik Tomiak, Krzysztof Bocer, Stefan Piechocki, Jarosław Wróblewski, Robert Malewicz, Wiesław Kasperski, Michał Maruszewski, Jarosław Adam-czak, Mariusz Przybyła, Marcin Klessa, Artur Strażyński, Lucyna Lisowska, Damian Kotlarski, Jakub Lorenz, Lech Daleki, Olga Hubert, Ireneusz Janik, Krzysztof Rozynek, Aleksander Jakowczyc, Agnieszka Czajka, Paweł Kopciuch.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wolsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto