Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CK Zamek: Wystawa pełna... włosów - na obrazach, rzeźbach i wideo [ZDJĘCIA]

Kamil Babacz
W środę, 21 stycznia, w CK Zamek odbędzie się wernisaż wystawy, której głównej motywem są włosy. Włosy pojawiają się w malarstwie, rysunku i fotografii, ale są też materiałem, z którego stworzone są prace.

"O włos" to nowa wystawa w CK Zamek, której kuratorem jest Marta Smolińska. Czternaścioro polskich i zagranicznych artystów stawia włosy w centrum uwagi, niezależnie od techniki. Włosy pojawiają się w ich obrazach, rzeźbach, filmach wideo i instalacjach. W ich pracach chodzi więc "O włos", ale kuratorka mówimy także, że również o to, że o włos czegoś doświadczyliśmy.

- Jeden z filozofów niemieckich, Johann Gottfried Herder, podkreślał, że włosy zrośnięte z żywą osobą są fascynujące, miękkie, pociągające i chce się je dotykać, bliską osobę gładzić po głowie. Kiedy stają się odcięte od ciała, przypominają nam o naszej własnej śmiertelności - mówi kuratorka wystawy w CK Zamek.

Kobieca siła
W Sali Wystaw CK Zamek wita nas więc przedmiot zdecydowanie odpychający - poduszka obrośnięta włosami. Kontrastuje z dwoma filmami, na których włosy są żywymi dowodami siły ich posiadaczek - zdecydowana większość prac jest autorstwa kobiet. Jeden to wideo Zofii Krawiec - jego autorka idzie ulicami warszawskiej Pragi i swoimi rozpuszczonym włosami uderza włosami napotkanych mężczyzn.

ZOBACZ TAKŻE: Mioush w Poznaniu: Spotkanie z raperem i koncert [WIDEO]

- To rodzaj prowokacji, manifestacji kobiecości, użycia tego fetyszu, za które włosy są często uważane, jako kobiecej broni - mówi kuratorka. Autorka przyznaje, że chciała stworzyć film z silną, kobiecą bohaterką, jakich w kinematografii brakuje. Zainspirował ją utwór zespołu The Crystals - girlsbandu z lat 60. - Nosi tytuł "He Hit Me (And It Felt Like a Kiss)”. Jedna z piosenkarek była regularnie bita przez swojego chłopaka. Tak do tego przywykła, że uważała, że to jakiś sposób ekspresji wyrażania przez niego miłości. Bardzo mną to wstrząsnęło - mówi artystka.

Z siłą i jednocześnie przemijaniem związana jest praca duńskiej artystki, Sary Skaaning. Kiedy artystka zachorowała na nowotwór, usunęła wszystkie wypadające włosy i związała z nich warkocz. Pokonała chorobę, ale jutro podczas wernisażu usunie włosy po raz kolejny - planuje robić to, co trzy lata, do końca swojego życia.

- Kiedy do czegoś wracasz, myślisz już o tym inaczej. W tym okresie wydarzyło się też wiele dobrych rzeczy. O nich także chcę pamiętać. Historia, opowiadana wielokrotnie, nabiera innego znaczenia. Zmieniam się, dorastam, tak jak i mój projekt. Nabieram siły – wtedy moje włosy były słabe, dziś ja jestem silniejsza i one też są silniejsze. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość - mówi Sara Skaaning.

Włosy - między kulturą a naturą
Wśród prac, które znalazły się na wystawie, są i takie, które nawiązują do historii malarstwa. Ewa Juszkiewicz przykryła twarze postaci z obrazów XVIII- i XIX-wiecznych włosami, nadając im żartobliwego charakteru. Włosy porastają też twarze postaci na obrazach Małgorzaty Wielek-Mandreli - rosną równie szybko, jak otaczające je rośliny. Ten związek kobiecości, włosów i natury pojawia się też w innych pracach - m.in. wielkim kołtunie, przypominającym korzeń, skręconym z włosów naturalnych, sztucznych, sierści zwierząt i roślin. W innej, włos został potraktowany jak kreska w rysunku - męski akt "narysowany" został właśnie z włosów. W kilku miejscach ze ścian wystają kucyki - to praca Krystyna Piotrowskiej.

- Możemy się zastanawiać, czyje były, kim byli ich właściciele. Nie sposób nie powiedzieć w kontekście tej wystawy, że inaczej patrzymy na motyw włosów po Holokauście. Anselm Kiefer powiedział kiedyś, ze tory kolejowe już zawsze będą nam się kojarzyć z Holokaustem. Tak samo kojarzą się włosy - mówi Marta Smolińska, kuratorka wystawy w CK Zamek. Sam Kiefer stworzył dotykający traumy Holokaustu obraz "Das Haar", w którym wykorzystał włosy i gałęzie. Znajduje się on w Poznaniu, w kolekcji Grażyny Kulczyk.

- Ów motyw – w zależności od kontekstu – „mówi” bardzo wiele o kondycji człowieka: nie tylko o społecznych i religijnych nakazach, podziale ról na kobiece i męskie, Historii i Holokauście, skutkach chemioterapii, lecz także o emocjach, seksualności i zmysłowości. Jesteśmy więc o włos od tego, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie samych - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Wernisaż wystawy "O włos" rozpocznie się w środę o godzinie 19 w Atrium CK Zamek.

Koncert, teatr, kino? Spędzaj czas kulturalnie! Zajrzyj na poznan.naszemiasto.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto