Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz płaci za milczenie?

Adrian Domański
W zamian za pieniądze, które pracownikom przedszkoli należą się jak psu zupa, ci zrzekają się odszkodowań i zgadzają się na wypłatę zaległości w ratach.

W zamian za pieniądze, które pracownikom przedszkoli należą się jak psu zupa, ci zrzekają się odszkodowań i zgadzają się na wypłatę zaległości w ratach. Pytanie brzmi: komu ratują skórę podpisując dokumenty?

Zdaniem Barbary Jabłońskiej, naczelnik Pionu Edukacji i Usług Społecznych - nikomu. Jednak żeby sprawa nie trafiła do sądu, 60. poszkodowanych pracowników dostało do podpisania ugody, w których w zamian za zrzeczenie się roszczeń do należnych im odszkodowań, dostają zapewnienie, że w 30. ratach otrzymają spłatę 253.331,25 zł z kasy gminy.

To miałoby wpływ na absolutorium?
W zeszłym tygodniu Adam Lewandowski i radni miejscy głosujący za przyjęciem absolutorium dla burmistrza rozpływali się w pochwałach dla włodarza gminy i jego pracowników wykonujących ciężką pracę, aby prawidłowo wykonać budżet. Ktoś zadał sobie również wiele trudu, aby organ kontrolujący funkcjonowanie gminy nie dowiedział się o grożących jej procesach i związanych z nimi kosztami, które niechybnie wpłynęłyby na wystawiane laurki.
Marek Basaj, radny opozycji o sprawie dowiedział się dopiero podczas naszej rozmowy. Podobnie podnoszący swego czasu problem wynagrodzeń pracowników przedszkoli i uspokojony w tym temacie przez urzędników Zdzisław Żeleźny. Wiceprzewodniczący rady Andrzej Mieloszyński w środę przekonywał jednak: - Temat jest ruszony. Będziemy musieli porozmawiać z panem burmistrzem - powiedział, zapowiadając, że w pierwszych dniach maja będzie to przedmiotem rozmów z przewodniczącą rady miejskiej - Katarzyną Sarnowską. Od niektórych osób usłyszałem jednak: - Trzeba będzie znaleźć pieniądze....

WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU TYGODNIKA ŚREMSKIEGO
Odpowiedzi udzielone przez Barbarę Jabłońską, naczelnika Pionu Edukacji i Usług Społecznych Urzędu Miejskiego w Śremie, na piśmie.

Jak doszło do zaniżeń wynagrodzeń pracowników niepedagogicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Śrem?
- Stosunek pracy pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w szkołach i przedszkolach prowadzonych przez gminę Śrem reguluje "Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Nie Będących Nauczycielami Zatrudnionych w Publicznych Szkołach i Placówkach Oświatowych prowadzonych przez gminę Śrem" zawarty w dniu 10 grudnia 1999 r. i obowiązujący od dnia 1 kwietnia 2000 r., zmieniony protokołem dodatkowym Nr 1 z dnia 29 sierpnia 2007 r. i obowiązującym od 3 października 2007 r.
Art. 6 Układu brzmi następująco:
„ 1. Ustala się:
1/ tabelę punktowych rozpiętości wynagrodzenia dla poszczególnych kategorii zaszeregowania służącą do ustalania miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, stanowiącą załącznik nr 1,
2/ tabelę stanowisk, kwalifikacji i zaszeregowania pracowników, stanowiącą załącznik nr 2 ,
3/ zasady obliczania powierzchni przeliczeniowej przy sprzątaniu, stanowiące załącznik nr 7 ,
Miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego ustala się jako sumę najniższego wynagrodzenia oraz iloczynu liczby punktów, ustalonych dla poszczególnych kategorii zaszeregowania w tabeli, o której mowa w ust. 1 pkt. 1, i wartości jednego punktu w złotych.
Wysokość miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego określa pracodawca, z uwzględnieniem postanowień ust. 2.
Wysokość miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ustalona na zasadach określonych w ust. 2 i 3, może być podwyższona lub obniżona, nie więcej jednak niż o 10 %.”.
Pracodawcą w stosunku do pracowników niepedagogicznych przedszkola jest dyrektor przedszkola.

Jakiej łącznie kwoty (ilu pracownikom) nie wypłacono pracownikom pedagogicznym przedszkoli prowadzonych przez gminę Śrem?
Kwota 253.331,25 zł dla 60 pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach prowadzonych przez gminę Śrem.

Jakiego okresu dotyczą zaległości wypłat wynagrodzeń przedszkoli prowadzonych przez gminę Śrem?
- Wyrównanie wynagrodzeń dotyczy okresu od 1. 01.2005r. -31.12.2007r.

Na jakiej podstawie zaproponowano pracownikom ugody, w których zrzekają się odsetek wynikających z zaniżenia wynagrodzeń?
- Każda zmiana warunków pracy lub płacy mniej korzystna z punktu widzenia interesu pracownika, powinna być wprowadzona z uwzględnieniem przepisu art. 42 i 39 Kp. Dla skuteczności wypowiedzenia warunków pracy lub płacy niezbędne jest złożenie pracownikowi woli wypowiedzenia oraz złożenie pracownikowi propozycji nowych warunków. Pracownik ma prawo wyboru: może odmówić przyjęcie zaproponowanych warunków lub przyjąć.

Pracownikom zaproponowano formę ugody polegającej na uznaniu roszczenia, wypłaty wyrównania wynagrodzenia za okres od 1.01.1005 do 31.12.2007 r. w 30 miesięcznych ratach tj. od kwietnia 2008 r. do września 2010 r. pod warunkiem oświadczenia o rezygnacji w całości z odsetek od należnej kwoty roszczeniowej z tytułu zaniżania wynagrodzenia bez wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy.

Jak udało się ustalić, że takie zaległości istnieją?
- Dyrektor jednego z przedszkoli zwrócił się do organu prowadzącego z prośbą o ustosunkowanie się do pisma złożonego przez pracownika przedszkola na ręce dyrektora. Pismo dotyczyło wypłaty umniejszonego w sposób bezprawny zdaniem pracownika wynagrodzenia.

Na podstawie czyjej decyzji doszło do zaniedbania, skutkującego brakiem wypłat wynagrodzeń dla pracowników niepedagogicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Śrem?
- W przedszkolach prowadzonych przez gminę Śrem nie doszło do zaniedbania skutkującego brakiem wypłat wynagrodzeń dla pracowników niepedagogicznych. Wszyscy pracownicy niepedagogiczni otrzymywali wynagrodzenie za pracę. Wynagrodzenie to było obniżane zgodnie z art. 6 ust 4 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Nie Będących Nauczycielami Zatrudnionymi w Publicznych Szkołach i Placówkach Oświatowych prowadzonych przez gminę Śrem. Zgodnie z opinią radcy prawnego pracownicy, którym obniżono wysokość miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego mają skuteczne roszczenia o wypłatę odszkodowania wyrównującego różnice tej stawki, pod warunkiem, że pracodawca nie dokonał zmiany warunków umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub na zasadzie porozumienia stron. Taka zmiana nie miała miejsca.

Czy, jeśli tak to jakie konsekwencje wyciągnięto wobec osoby odpowiedzialnej za ten błąd?
- ...

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto