Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bruszczewo. Starsze niż Biskupin

Łukasz Zalesiński
Czy Bruszczewo pod Śmiglem stanie się drugim Biskupinem? W małej wiosce, na pozostałościach grodu sprzed czterech tysięcy lat, prawdopodobnie powstanie skansen archeologiczny.

Pod listem intencyjnym w tej sprawie podpisali się między innymi marszałek Wielkopolski, burmistrz Śmigla oraz rektorzy uniwersytetów z Poznania i Kilonii. Sprawę będzie pilotowało Starostwo Powiatowe w Kościanie. - W sąsiedztwie wykopalisk chcielibyśmy postawić halę, w której byłyby wystawiane eksponaty wykopane na miejscu, gdzie przed wiekami stał gród obronny - podkreśla Mirosław Woźniak, pełnomocnik starosty do spraw integracji europejskiej. Pieniądze samorząd planuje zdobyć z Funduszu Norweskiego. - Czy Bruszczewo stanie się drugim Biskupinem? Przed nami jeszcze daleka droga, ale na pewno ma na to wielkie szanse - podsumowuje Woźniak.

Tysiąc lat przed Biskupinem

O tym, że ziemia w Bruszczewie kryje skarby, archeolodzy wiedzieli od kilkudziesięciu lat. Regularne badania w Bruszczewie rozpoczęły się w 1995 roku. Przyniosły nie lada sensację. Archeolodzy odkryli bardzo dobrze zachowane pozostałości grodu obronnego sprzed czterech tysięcy lat. Oznacza to, że osadnictwo w Bruszczewie jest o tysiąc lat starsze niż to w Biskupinie. Z ziemi udało się wydobyć między innymi fragmenty naczyń, broni, a nawet pożywienia. Ekipom archeologicznym udało się dotrzeć do dawnych miejsc pochówku, domostw oraz konstrukcji obronnych.

W głąb jeziora

- Na ten rok planujemy w Bruszczewie ostatnie duże prace wykopaliskowe. Nie wykluczamy jednak powrotów na dawne stanowiska - zapowiada profesor Janusz Czebreszuk z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Latem rozpocznie się też spektakularne przedsięwzięcie realizowane przy udziale ekipy profesora Johannesa Mullera z Uniwersytetu w Kilonii - wiodącego ośrodka archeologicznego w Europie. - Zamierzamy przeprowadzić odwierty paleobiologiczne i geomorfologiczne na zbiorniku Wonieść. Chcemy uzyskać dane na temat klimatu, który na tych ziemiach panował przed tysiącami lat - wyjaśnia profesor Czebreszuk.

Czy z wynikami tych prac będzie można już wkrótce zapoznać się w skansenie? - Zrobiliśmy dopiero pierwszy krok - podkreśla Czebreszuk.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto