W ubiegłym tygodniu we Wronkach odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone budowie oczyszczalni ścieków

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Spotkanie było poświęcone projektowi „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Miasta i Gminy Wronki”. Zorganizowane zostało przez Burmistrza Wronek Mirosława Wieczora oraz Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego Rafała Zimnego.

Mirosław Wieczór powitał przybyłych gości: posła na sejm Rafała Grupińskiego, wicestarostę Józefa Kwaśniewicza, Jakuba Rutnickiego, Kazimierza Michalaka oraz przybyłych mieszkańców Miasta i Gminy Wronki.

Rafał Zimny przedstawił zgromadzonym gościom historię realizacji projektu.

– Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków na os. Borek we Wronkach, a także renowacja kanalizacji ściekowej jest największą inwestycją tego typu realizowaną od roku 1945 we Wronkach – mówił Rafał Zimny - 1 września 2010 w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę o dofinansowanie projektu ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko między Przedsiębiorstwem Komunalnym we Wronkach a NFOŚiGW. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 67 mln zł, natomiast wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 37 mln zł – powiedział prezes.

W obecnej chwili na os. Borek we Wronkach przebudowywana i rozbudowywana jest oczyszczalnia ścieków, trwa też budowa piaskownika i reaktora biologicznego. Celem budowy oczyszczalni jest zmniejszenie zagrożenia ekologicznego wynikającego z odprowadzania do Warty ścieków (w tej chwili 70 % ścieków trafia do rzeki). W październiku i listopadzie wykonany ma być przecisk z ul. Słonecznej w kierunku parkingu Amica Wronki i zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej w rejonie ul Słonecznej i Mickiewicza. Na czas tych robót zablokowany zostanie bezpośredni wjazd w ul. Słoneczną z ul. Mickiewicza. Zakończenie inwestycji i prac zaplanowano na 30.06.2013.

Zebranym pokazano film „Szkiełko i oko” opisujący budowę. Głos zabrali przedstawiciele firm (Grontimij Polska, Wuprinż) wykonujących inwestycję, przedstawiciel Przedsiębiorstwa Komunalnego Maciej Pospieszny oraz Rafał Grupiński.

– Nie ma większej radości od patrzenia, jak się dzisiaj pięknie zmienia moje rodzinne miasto. To bardzo imponujące. Jestem z niego dumny – mówił poseł Grupiński.

– Po wybudowaniu oczyszczalni Wronki będą czyste, ekologiczne, zdrowsze. Poprawią się warunki sanitarne. Przedostawanie się ścieków do gruntu zostanie ograniczone i zwiększy się atrakcyjność terenów wronieckich dla przyszłych inwestorów. Dziękuję pracownikom urzędu i Przedsiębiorstwa Komunalnego za pracę i zaangażowanie, dziękuję mieszkańcom za wyrozumiałość – powiedział Mirosław Wieczór.

Następnie burmistrz wręczył akty erekcyjne zaproszonym gościom oraz zaprosił wszystkich na wspólne obejrzenie najnowszego filmu Woodego Allena.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!