W ubiegłym tygodniu we Wronkach odbyło się spotkanie informacyjne poświęcone budowie oczyszczalni ścieków

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Spotkanie było poświęcone projektowi „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Miasta i Gminy Wronki”. Zorganizowane zostało przez Burmistrza Wronek Mirosława Wieczora oraz Prezesa Przedsiębiorstwa Komunalnego Rafała Zimnego.

Mirosław Wieczór powitał przybyłych gości: posła na sejm Rafała Grupińskiego, wicestarostę Józefa Kwaśniewicza, Jakuba Rutnickiego, Kazimierza Michalaka oraz przybyłych mieszkańców Miasta i Gminy Wronki.

Rafał Zimny przedstawił zgromadzonym gościom historię realizacji projektu.

– Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków na os. Borek we Wronkach, a także renowacja kanalizacji ściekowej jest największą inwestycją tego typu realizowaną od roku 1945 we Wronkach – mówił Rafał Zimny - 1 września 2010 w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę o dofinansowanie projektu ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko między Przedsiębiorstwem Komunalnym we Wronkach a NFOŚiGW. Całkowity koszt realizacji projektu to ponad 67 mln zł, natomiast wartość dofinansowania z Unii Europejskiej to ponad 37 mln zł – powiedział prezes.

W obecnej chwili na os. Borek we Wronkach przebudowywana i rozbudowywana jest oczyszczalnia ścieków, trwa też budowa piaskownika i reaktora biologicznego. Celem budowy oczyszczalni jest zmniejszenie zagrożenia ekologicznego wynikającego z odprowadzania do Warty ścieków (w tej chwili 70 % ścieków trafia do rzeki). W październiku i listopadzie wykonany ma być przecisk z ul. Słonecznej w kierunku parkingu Amica Wronki i zakończenie budowy kanalizacji sanitarnej w rejonie ul Słonecznej i Mickiewicza. Na czas tych robót zablokowany zostanie bezpośredni wjazd w ul. Słoneczną z ul. Mickiewicza. Zakończenie inwestycji i prac zaplanowano na 30.06.2013.

Zebranym pokazano film „Szkiełko i oko” opisujący budowę. Głos zabrali przedstawiciele firm (Grontimij Polska, Wuprinż) wykonujących inwestycję, przedstawiciel Przedsiębiorstwa Komunalnego Maciej Pospieszny oraz Rafał Grupiński.

– Nie ma większej radości od patrzenia, jak się dzisiaj pięknie zmienia moje rodzinne miasto. To bardzo imponujące. Jestem z niego dumny – mówił poseł Grupiński.

– Po wybudowaniu oczyszczalni Wronki będą czyste, ekologiczne, zdrowsze. Poprawią się warunki sanitarne. Przedostawanie się ścieków do gruntu zostanie ograniczone i zwiększy się atrakcyjność terenów wronieckich dla przyszłych inwestorów. Dziękuję pracownikom urzędu i Przedsiębiorstwa Komunalnego za pracę i zaangażowanie, dziękuję mieszkańcom za wyrozumiałość – powiedział Mirosław Wieczór.

Następnie burmistrz wręczył akty erekcyjne zaproszonym gościom oraz zaprosił wszystkich na wspólne obejrzenie najnowszego filmu Woodego Allena.

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!