Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja "Poznań bez nienawiści". Zamalowują graffiti z hasłami nawołującymi do rasizmu i ksenofobii [ZDJĘCIA]

MW
Akcja "Poznań bez nienawiści" - w sobotę od rana uczniowie poznańskich liceów i szkół podstawowych zamalowują na murach hasła odnoszące się do nienawiści, rasizmu czy ksenofobii. Zaczęli na przystanku PST przy Kurpińskiego.

Zaczęli o godz. 10 na przystanku PST przy Kurpińskiego. Na miejscu zjawiło się kilkadziesiąt osób. Z wałkami w rękach zamalowali mury przystanku świeżą, szarą farbą.

- To bardzo ważna akcja. Widocznym problemem jest to, że w Poznaniu na murach pojawiają się brzydkie napisy. Chodzi zarówno o ich wygląd, jak i o treść, bo często nawołują do rasizmu - uważa Łucja z drugiej klasy I LO w Poznaniu. Dodaje, że walka z tym zjawiskiem jest niezwykle istotna. - Nie przeszkadza mi, że robimy to w sobotę. To coś pożytecznego, a poza tym można miło spędzić czas z przyjaciółmi - podsumowuje.

Podobnie uważa Emilka, również uczennica I LO: - Możemy poświęcić wolny czas i sprawić, że miasto stanie się czystsze oraz piękniejsze. Ważne, żeby zwalczać nienawiść, nie propagować jej - mówi.

- Akcja jest ważna, bo to napisy, którzy wszyscy widzą - w tym dzieci i młodzież. Są w miejscu publicznym, więc w ten sposób mogą się utrwalać w naszych głowach, a przestrzeń publiczna powinna być wolna od takich sloganów - komentuje Joanna Rychlik, wolontariuszka i działaczka Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej na UAM.

W zamalowywanie napisów włączyły się także władze miasta. Na przystanku "Kurpińskiego" obecny był m. in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Maciej Wudarski - jego zastępca.

- Marek Edelman mówił, że nienawiść zwykle zaczyna się od napisów na murach, a kończy się zabijaniem. Nie możemy do tego dopuścić i dlatego ważne są akcje takie jak tak. Niezwykle cieszę się z tak licznej obecności młodzieży - przemawiał Jaśkowiak.

Z kolei Wudarski przewiduje, że akcja skończy się takim samym, albo jeszcze większym sukcesem, jak trwająca dwa sezony akcja czyszczenia murów z nielegalnych plakatów i ulotek.

W "Poznań bez nienawiści" włączył się także Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Prorektor UEP - dr hab. Maciej Kurak zachęcił także do zobaczenia muralu powstającego na skrzyżowaniu ulic Małe Garbary i Estkowskiego. On także odnosić się ma do skutków ksenofobii.

Gdzie jeszcze pojawią się w sobotę uczniowie? Zaplanowane lokalizacje i godziny:
PST Kurpińskiego 10:00-12:00
PST Szymanowskiego 12:30-13:30
PST Solidarności 13:45-14:30
Ul. Marii Magdaleny 5 12:00-13:00
Ul. Rycerska 35 13:00-15:00

Info z Polski - Przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni:

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto