Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90 lat Wełny Rogoźno

WAK
Mecz Lechia Kostrzyn - Wełna Rogoźno
Mecz Lechia Kostrzyn - Wełna Rogoźno Waldemar Wylegalski
W listopadzie tego roku mija 90 lat od złożenia podpisów pod wnioskiem o założenie klubu sportowego Wełna w Rogoźnie.

Droga do rejestracji nie była jednak prosta. Burmistrz nie zgodził się na powołanie nowego klubu. Wnioskodawców odesłał do działającego już w Rogoźnie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Ci jednak nie mieli zamiaru rezygnować z własnego klubu. Negocjowali. Koniec końców stanęło na tym, że włodarz Rogoźna, Augustyn Szukalski, zobowiązał się wydać stosowną zgodę, jednakże pod warunkiem, iż nowy klub będzie miał opiekuna w postaci szanowanego w mieście obywatela.

Założyciele klubu zyskali przychylność Ludwika Kulczyńskiego, miejscowego producenta drewniaków. Ponowny wniosek o rejestrację Klubu Lekkoatletycznego Wełna złożyli 19 stycznia 1922. Pod dokumentem znalazły się podpisy prezesa Czesława Henkego, sekretarza Leonarda Giżelskiego, opiekuna Ludwika Kulczyńskiego. Wniosek tym razem został przez burmistrza przyjęty.

Z początku, jak sama nazwa wskazuje, w klubie królowała lekkoatletyka. Stąd też zawodnicy Wełny głównie biegali na krótkie i długie dystanse, rzucali też dyskiem i oszczepem oraz pchali kulą. Zainteresowanie młodzieży budziły również sporty walki - boks i zapasy. W końcu jednak zwyciężyła piłka nożna. Pierwszy mecz drużyna Wełny rozegrała wiosną 1922 roku na boisku miejscowego gimnazjum z reprezentacją Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.

Czaruś Cup 2011

Początki były trudne. Drużyna "Wełny" nie miała ani boiska, ani trenera, ani piłki, ani strojów. Rozgrywała jedynie mecze towarzyskie. Na nie zawodnicy jeździli rowerami. Własne boisko klub zyskał w 1927 roku. W tym samym czasie "Wełna" zaczęła uczestniczyć w rozgrywkach Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Krótko przed wybuchem II wojna światowej Klub Sportowy Wełna został wchłonięty przez Organizację Wojskową Strzelec. Stracił także własne boisko, które zostało i przekształcone w stadion miejski.

Tutak więcej o sporcie

Po wyzwoleniu w Rogoźnie krótko działały dwa kluby sportowe. Jeden reaktywowany przez przedwojennych działaczy, a drugi funkcjonujący początkowo pod opieką MO, a następnie PKP. Kluby te zostały połączone. Drużyna piłkarska Kolejowego Klubu Sportowego "Wełna" decyzją władz Poznańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej otrzymała status drużyny klasy „B”. Klub zaczął się rozwijać. Powstały nowe sekcje, a w 1952 roku doczekał się nowego stadionu.

Prawdziwe sukcesy klub odnotował na początku lat osiemdziesiątych, kiedy to Wełna awansowała w III lidze. Drużyna z Rogoźna trafiał do najsilniejszej w historii grupy, w której grały takie drużyny jak : Zawisza Bydgoszcz, Stoczniowiec Gdańsk, Warta Poznań czy Lechia Gdańsk. Rogoźnianom nie udało się jednak
utrzymać w III lidze.

Źródło: Opracowanie Janusza Kosteckiego oficjalna strona RKS "Wełna"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto