Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2016 r w powiecie chodzieskim - podsumowanie część II

ChodzieżNM
Druga połowa 2016 roku bogata była w wydarzenia dramatyczne, zaskakujące oraz całkiem zwyczajne. Przeżyjmy więc to jeszcze raz.

LIPIEC

- Z dniem 1 lipca z Margoninem pożegnał się ksiądz Marcin Winkiel. Ksiądz na pożegnanie zaśpiewał na margonińskiej plaży, dołączył do Urszuli, która była gościem tegorocznych Wiatrakalii. W parafii margonińskiej ksiądz spędził dwa lata. Dał się poznać z wielu pasji: śpiew, jazda konna, modelarstwo, kajakarstwo, sporty motorowodne.
- To była bardzo dziwna sesja. 11 listopada radni Chodzieży dyskutowali nad strefą płatnego parkowania, a konkretnie nad zmianą i wprowadzeniem darmowego parkowania w soboty. Okazało się bowiem, że pojawiła się interpretacja prawna NSA zgodnie, z którą pobieranie opłat za parkowanie w soboty jest nielegalne. Radni dyskutowali nad sprawą, a gdy przyszło do głosowani, tylko jeden poparł uchwałę - dziewięcioro pozostałych obecnych na sesji radnych wstrzymało się od głosu. Okazało się, że uchwała weszła w życie dzięki jednemu radnemu i od września w Chodzieży parkujemy w soboty za darmo.
- Obrońcy praw zwierząt z Zielonej Góry przyjechali do Szamocina, gdzie na terenie targowiska miejskiego od lat odbywa się handel końmi i wokół którego wciąż trwają kontrowersje. I choć jakiś czas temu powiatowy lekarz weterynarii wydał zakaz handlu, targ wciąż działa. Obrońcy zwierząt postanowili sprawdzić w jakich warunkach i na jakich zasadach przewożone i sprzedawane są konie. Uznali, że targ jest nielegalny, a jedną schorowaną klacz odebrali właścicielowi. Lekarz weterynarii sprawę skierował do prokuratury, uznał bowiem, że handel nie może odbywać się bez zgody i nadzoru weterynarii.
- 14 lipca nad powiatem chodzieskim (a właściwie nad Wielkopolską) przeszła ogromna ulewa. W ciągu doby spadło tyle deszczu, co normalnie spada przez cały miesiąc. Było wiele interwencji. W Szamocinie na przykład nie można było dojechać do marketu ,,Biedronka”, w gminie Margonin zalane były piwnice, w Chodzieży na ulicy Rolnej woda zamiast odpływać rowem melioracyjnym zalewała jedną z posesji. Strażacy nie nadążali jej wypompowywać. Akcja trwała 31 godzin. Sytuacja została opanowana, gdy udało się wreszcie udrożnić zapchany - jak się okazało - rów. Sytuacja powtórzyła się z 27 na 28 lipca. Wówczas zalana została gmina Szamocin - woda płynęła ulicami.
- Pięćdziesięciu Czechów i czterech Brazylijczyków w drodze na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa zatrzymało się w Chodzieży. Wspólnie z chodzieżaninami bawili się, modlili i spędzali miło czas. Wizyta gości trwała od 20 do 24 lipca. W ŚDM w Krakowie brała udział również grupa młodzieży (ok. 70 osób) z naszego powiatu. Koordynatorem był ks. Michał Szalaty z parafii pw. św. Floriana.
- 26 i 27 lipca policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji weszli na teren dwóch dziupli, w których sprzedawane były części do samochodów.
- 31 lipca wędkarz odkrył w rzece Bolemce śnięte ryby. Została zaalarmowana policja oraz inspektorzy ochrony środowiska. Sprawcą zanieczyszczenia rzeki było jedno z przedsiębiorstw chodzieskich, które zdaniem WIOŚ nie dopełnił pewnych procedur. WIOŚ uznał jednak, że był to incydent i nie kierował sprawy do organów ścigania. Sporządzone zostały pokontrolne wnioski, a przedsiębiorca przyjął mandat.

SIERPIEŃ

- 5 sierpnia we wsi Stróżewko runęła ściana jednego z domów. Powodem katastrofy było rozmiękczenie przez wodę ściany gliniano-ceglanej, woda dostała się tam z nieszczelnej instalacji. Urząd Gminy zorganizował lokal zastępczy dla rodziny.
- 8 sierpnia pewien, 50-letni mieszkaniec Chodzieży zadzwonił na policję i poinformował, że zamierza popełnić samobójstwo. Policjanci udali się w miejsce jego zamieszkania, a wówczas mężczyzna rzucił się na policjantów z nożem. Został obezwładniony i zatrzymany.
- 12 sierpnia to był ostatni dzień w pracy sekretarza Urzędu Gminy Budzyń Bogusława Gniły, który na tym stanowisku spędził 31 lat. Odszedł na emeryturę 1 listopada; wcześniej musiał wykorzystać swój zaległy urlop.
- 20 sierpnia odbył się pogrzeb przewodniczącego Rady Miejskiej w Margoninie Piotra Ścibury. Zmarł nagle w wieku 58 lat. Żegnały go tłumy, między innymi był poseł Grzegorz Piechowiak.
- 20 sierpnia zmarł Wojciech Nowaczyk, jego pogrzeb odbył się 24 sierpnia. Wojciech Nowaczyk był naczelnikiem Chodzieży przez 20 lat (od 1970 do 1990) Później jeszcze dwukrotnie pełnił funkcję burmistrza miasta (w latach 1993-1999 i 2002-2006). Był również posłem na Sejm II i III kadencji. Miał 75 lat.
- 31 sierpnia odbyła się burzliwa sesja Rady Powiatu, podczas której pracownicy Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych zaprotestowali przeciwko planom starostwa utworzeniu w budynku szkolnym kolejnego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Radni przychylili się do wniosku nauczycieli i uchwałę odrzucili. Przy okazji niejako okazało się, że w związku z zakończeniem kadencji dyrektorem ZSL-G przestał być Franciszek Wyrwa. Starosta nie chciał z nim dłużej współpracować. Franciszek Wyrwa pozostał w szkole jako nauczyciel, ale ma wiele żalu. - Po 20 latach nie zasłużyłem na takie pożegnanie - mówił.

WRZESIEŃ

- 7 września ze służbą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chodzieży pożegnał się Przemysław Skonieczny. Odwołał go ze stanowiska komendant wojewódzki, ale nic nie wiadomo o powodach. Komendant Skonieczny odszedł na emeryturę, ma zaledwie 44 lata. Później znalazł zatrudnienie w starostwie, gdzie zajmuje się Zarządzaniem Kryzysowym. Jego następcą został st. kpt. Ryszard Skiba, który dotychczas pracował w Wągrowcu jako naczelnik wydziału operacyjno-szkoleniowego.
- 4 września biskup ks. Bogdan Wojtuś poświęcił odbudowaną po pożarze plebanię w Margoninie. Proboszcz ks. Rafał Wnuk spisał się doskonale, odbudował plebanię w ciągu 20 miesięcy.
- Prawie dwa lata temu w parku Ostrowskiego Stowarzyszenie ,,Przebudzone nadzieje” wybudowało siłownię zewnętrzną. We wrześniu okazało się, że Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej, który dysponował funduszami PFRON domagał się zwrotu pieniędzy. Okazało się, że ROPS dopatrzył się nieprawidłowości. Miasto postanowiło przejąć siłownię od Stowarzyszenia ,,Przebudzone nadzieje”, zapłacić 60 tys. złotych, i w ten sposób uratować siłownię.
- 4 września odbyły się dożynki powiatowe w Margoninie - pogoda była paskudna - deszczowa. Wcześniej święta plonów odbyły się w Budzyniu, Strzelcach i Heliodorowie - tam było słonecznie.
- 14 września chodziescy radni podjęli uchwałę w sprawie planu zagospodarowania terenu, na którym znajdują się ruiny dawnego Porcelitu. Całkiem możliwe, że wkrótce ruszy tam inwestycja - powstanie zapewne jakiś market. W uchwale znalazł się zapis zobowiązujący przyszłego inwestora do zadbania o znajdujący się w ruinach Porcelitu fragmentu chodzieskiego zamku.
- 15 września zastępca komendanta powiatowego Paweł Tabat odszedł na emeryturę. Stanowisko powierzono Przemysławowi Kozioł.
- Spółka Medical Investment Trust z Warszawy poinformowała radnych Szamocina, że chce w budynku po oddziale rehabilitacyjnym zorganizować placówkę, która zajmie się kompleksową opieką nad starszymi osobami.
- 28 września Piotr Jankowski zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu, został zastępcą wójta w Budzyniu. Jego miejsce zajęła radna Kinga Buszkiewicz, dyrektor gimnazjum w Budzyniu.

PAŹDZIERNIK
- 4 października minister Jerzy Gowin zainaugurował rok akademicki na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Margoninie. Minister mówił o swojej wizji szkolnictwa wyższego.
- 43-letni mieszkaniec powiatu Świeckiego zginął w lesie pod Szamocinem. Był kierowcą tira, przyjechał po drewno. Kiedy wymieniał żarówkę w swoim samochodzie, najechał na niego Grzegorz K. Mężczyzna był nietrzeźwy. Prokuratura jeszcze nie zakończyła dochodzenia, czeka na analizę od specjalisty z dzieciny wypadków drogowych.
- 17 października spłonął dom w Stróżewicach. Rodzinie udało się uciec, ale niewiele uratowano z ognia. Urząd Gminy Chodzież zorganizował pomoc, przeprowadzono również publiczną zbiórkę na odbudowę domu.
- Dramat na polowaniu. 25 października młody myśliwy z Budzynia polujący pod Mieściskiem, śmiertelnie postrzelił mężczyznę jadącego rowerem. Myśliwy strzelał do sarny, kula przeszyła zwierzę i trafiła w głowę rowerzystę.
- Marian Leśniewski otrzymał tytuł ,,Chodzieżanina XXV-lecia”. Tytuł ten przyznali mu Czytelnicy naszej gazety, a plebiscyt został zorganizowany z okazji 25-lecia tygodnika ,,Chodzieżanin”. Doktor, legenda ortopedii, zmarł w 2009 roku, a ludzie wciąż go pamiętają.

LISTOPAD

- Pożar za pożarem gasili strażacy w naszym powiecie. 14 listopada pożar wybuchł w piętrowym budynku przy ulicy Okopowej w Margoninie. Pomoc w odremontowaniu mieszkania, należącej do 87-letniej kobiety - obiecał burmistrz. Margonińscy strażacy gasili także kotłownię w lakierni samochodowej oraz kotłownię ogrzewającą Szkołę Podstawową - na szczęście kotłownia znajduje się w innym budynku niż sale lekcyjne i nie było żadnego zagrożenia. Zaledwie tydzień później pożar wybuchł w domu przy ulicy Podgórnej w Chodzieży. Spaleniu uległo mieszkanie na parterze, a zniszczeniu mieszkanie na piętrze. Najprawdopodobniej pożar powstał od urządzenia elektrycznego.
- Rozpoczął się bój o zachowanie obecnego statusu Szpitala Powiatowego w Chodzieży. Jest projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, w którym między innymi zakłada się, że w szpitalach powiatowych będą tylko cztery oddziały. Z chodzieskiej placówki miałyby zniknąć oddziały: ortopedyczny oraz Intensywnej Opieki Medycznej. Starosta zapowiada, że zrobi wszystko, aby chodzieski szpital uratować. Wsparcie zapowiadają także mieszkańcy - między innymi Stowarzyszenie ,,Bioderko”.
- 26 listopada odbył się finał popularnego programu TVN ,,Mam talent”. Wygrał go Jakub Herfort z Budzynia. Jakub w finale zaśpiewał ,,Delilah” i wygrał 300 tys. złotych. No i jest sławny!
- Pod koniec listopada okazało się, że zapowiadany dom seniora na plaży w Margoninie nie powstanie. Inwestorzy zmienili plany i utworzą tam hotel ,,Maragonia” ze strefą SPA. Hotel miałby tam już funkcjonować w lipcu przyszłego roku.

GRUDZIEŃ
- 7 grudnia Miejska Biblioteka w Chodzieży hucznie obchodziła jubileusz 70-lecia.
- To była policyjna akcja jak z filmu gangsterskiego. 10 grudnia naćpany kierowca renault nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać przed policą. Policyjny pościg trwał kilkanaście kilometrów, a kierowca uciekającego samochodu stwarzał bardzo niebezpieczne sytuacje na drogach. W aucie znajdowało się trzech pasażerów, którzy również w czasie akcji zostali przeszukani. Kierowca 25-latek z powiatu chodzieskiego został zatrzymany.
- 10 grudnia pary małżeńskie z Chodzieży i powiatu chodzieskiego, które w tym roku obchodziły złote gody zostały zaproszone do Urzędu Stanu Cywilnego. Zostały im wręczone medale ,,Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.
- Trwa dyskusja nad przyszłością Zespołu Szkół Licealno-Gimnazjalnych w Ratajach po wdrożeniu reformy oświatowej. Gmina Chodzież w miejsce zlikwidowanego gimnazjum nie zamierza bowiem tworzyć tam szkoły podstawowej, a obiekt jest za duży dla samej szkoły ponadgimnazjalnej. Powiat ma trzy koncepcje, swoje koncepcje ma także Rada Pedagogiczna. Nauczyciele boją się o pracę.
- 19 grudnia w jedynym ze sklepów w Budzyniu doszło do dramatycznego zdarzenia. Zazdrosny mąż pracownicy rzucił się na właściciela sklepu i ranił go, na szczęście, niegroźnie nożem. Został zatrzymany i przekazany policji.
- 16 grudnia zaczęła się wielka przeprowadzka w Budzyniu. Urząd Gminy oraz gminne jednostki od 2 stycznia znajdować się będą w nowej siedzibie przy ulicy Przemysłowej.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto