Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2 I 2009 - CZAS PODSUMOWAŃ - Minął kolejny rok

Redakcja
Pełen wrażeń był już sylwester 2007/2008. I tak pozostało już przez cały rok. Jeszcze pod koniec grudnia, dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, wydała decyzję o zaprzestaniu przyjmowania do ...

Pełen wrażeń był już sylwester 2007/2008. I tak pozostało już przez cały rok. Jeszcze pod koniec grudnia, dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, wydała decyzję o zaprzestaniu przyjmowania do hospitalizacji pacjentów ze skierowaniami. Lekarze na tydzień przed końcem roku grożąc odejściem z pracy, zażądali zmiany warunków kontraktu. Po kilkugodzinnych negocjacjach w końcu doszli do porozumienia z dyrekcją szpitala i od stycznia wrócili do pracy.
Kilka dni później opinią publiczną wstrząsnęła wiadomość o postawieniu w stan oskarżenia założycieli Fundacji Pomocy Bliźnim im. św. Maksymiliana Kolbego. Emerytowanemu księdzu Antoniemu Ł. oraz Bożenie i Kazimierzowi B. postawiono zarzut wyłudzenia miliona złotych na krwiokomorę, fałszowanie i ukrywanie dokumentów oraz przywłaszczenie pieniędzy.

Pod koniec stycznia doszło do największej katastrofy w historii lotnictwa. Transportowiec CASA, którym ze stolicy do podpoznańskich Krzesin podróżowała śmietanka polskiego lotnictwa. Uratowało się kilkoro z nich. Podczas międzylądowania w Powidzu, z pokładu maszyny wysiadło dziewięciu wojskowych z 3 Brygady Lotnictwa Transportowego i 33 Bazy Lotniczej.

Luty zdominowały strajki. Najpierw przygotowywali się do niego górnicy z Konina i Kłodawy, którzy domagali się podwyżek płac. Potem atmosfera rozgorzała w służbie zdrowia. Konińskie pielęgniarki i położne najpierw na dwie godziny odeszły od łóżek pacjentów, a potem przeprowadziły 24-godzinny strajk.

Również ze szpitalem związana była jedna z największych tragedii mijającego roku. 26-letnia Paulina K. z Goliny zmarła po ciężkim porodzie i dwóch tygodniach walki z powikłaniami (w tym z sepsą). Jej rodzina oskarżyła o zaniedbanie konińską lecznicę. Śledztwo trwa nadal.

Wydarzeniem inwestycyjnym w regionie było otwarcie nowego bloku Pątnów II, które miało miejsce w marcu. Po kilku latach budowy oddano oficjalnie najnowocześniejszy blok energetyczny w Zespole Elektrowni PAK. Pątnów II jest pierwszą nową elektrownią powstałą w Polsce od 15 lat. Jego moc pozwala na wyprodukowanie energii dla dwóch aglomeracji wielkości Warszawy.

Poza tym radosnym wydarzeniem, marzec był niezwykle kontrowersyjny i jednocześnie tragiczny. Tuż przed Wielkanocą, odbył się pogrzeb 33-letniego Daniela Wojtasika z Brzeźna, który zginął w wypadku samochodowym. Ze względu na życie w konkubinacie, proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, odmówił wprowadzenia trumny z ciałem mężczyzny do kościoła. Potem na cmentarzu odbyły się sceny dantejskie. Duchowny uciekł przed pochówkiem.

Zawrzało też w KWB „Konin”. Rada Nadzorcza firmy niespodziewanie odwołała Macieja Musiała z funkcji prezesa kopalni. Nowym szefem został Sławomir Mazurek.
Ogromna tragedia rozegrała się w czasie świąt Wielkanocnych w Posoce. Przez dwa dni ponad 100 policjantów i strażaków szukało 2,5-letniego Krystianka. Chłopiec bawił się na podwórku z psem. Wystarczyła chwila nieuwagi dorosłych, żeby malec zniknął im jednak z oczy. W Wielką Niedzielę z Powy wyłowiono ciało Krystiana.

W kwietniu, mieszkańców Konina sparaliżowała wiadomość o 7-miesięcznej Mai, która została pogryziona przez psa. Bulterier nieoczekiwanie rzucił się na raczkujące dziecko. Dziewczynka w ciężkim stanie została przewieziona do poznańskiej kliniki. Po kilkunastu tygodniach leczenia, mają wróciła do domu. Przebywający w konińskim schronisku dla bezdomnych zwierząt pies, zdechł. Przyczyną jego śmierci był plastikowy element, który utkwił mu w jelitach.

W tym samym dniu 20 uczniów z Gimnazjum nr 2 w Koninie trafiło do szpitala po rozpyleniu w placówce gazu. Sprawcą zamieszania był uczeń pierwszej klasy, który na korytarzu rozpylił pojemnik z gazem pieprzowym.

Również w kwietniu zakończył się głośny proces 19-letniego zabójcy znad Powy. Robert R. tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2006 roku, Robert R. swojemu o rok młodszemu koledze zadał aż 73 rany ostrymi narzędziami. Oskarżony twierdził, że zrobił to w obronie własnej. Mężczyzna został skazany na 25 lat więzienia.

Pod koniec miesiąca miasto obiegła wiadomość o podziale SLD. Ponad 100 działaczy lewicy z prezydentem Kazimierzem Pałaszem na czele, zakomunikowało chęć odłączenia się od rady powiatowej partii i utworzenia rady miejskiej. Ta zawiązała się dopiero w grudniu. Na jej czele stanęła poseł Elżbieta Streker-Dembińska.

W maju licheńskie Sanktuarium wydało komiks. Przez ponad rok pracowało nad nim dwoje koninian: Szymon Adamus i Marcin Kępski. Książeczkę o historii Cudownego Obrazu Matki Bożej jako pamiątkę dostają dzieci przystępujące do pierwszej komunii św.

Zakończyło się śledztwo w sprawie upadku motolotni w Kazimierzu Biskupim. Wypadek miał miejsce pod koniec października 2007 roku. Zginęli w nim: Jerzy Mąka i Paweł Ulatowski. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych stwierdziła, że pasażer siedział na miejscu dla pilota. Zdaniem ekspertów, podczas nawrotu pasażer mógł się wystraszyć gwałtownego pochylenia i chwycił odruchowo za sterownice motolotni.

Pod koniec maja samorządy gmin i przewoźnicy rozpoczęli batalię o pozostawienie korzystającym z autostrady winiet. Nas mieszkańcami Konina i Goliny zawisło widmo powrotu tirów na ulice miast. Posłowie zbierali podpisy pod petycją i udało się. Winiety zostają do lipca 2011 roku.

Miejscy radni z Koła wyszli z inicjatywą nazwania miejscowej hali sportowej imieniem Agaty Mróz-Olszewskiej, zmarłej polskiej siatkarki. Chcieli w ten sposób uhonorować wzór człowieka i sportowca. Pozytywna decyzja zapadła we wrześniu.

W Koninie upadł pomysł przebudowy mostu Toruńskiego. Złożony w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie otrzymał zbyt małą liczbę punktów. Skutkiem jest brak 4 milionów złotych z funduszy europejskich, dzięki którym kładka dla pieszych miała stać się kolejną przeprawą przez Wartę.

Po kilkumiesięcznym postępowaniu administracyjnym, Szkoła Podstawowa w Barczygłowie otrzymała pozwolenie na użytkowanie nielegalnie dobudowanej części z salą gimnastyczną, szatniami i sanitariatami. Uczniowie zaczęli z niej korzystać we wrześniu.

We wrześniu parafianie z Janiszewa zamknęli na plebanii swojego proboszcza. Ksiądz Edmund Pluskota miał zamieszkać w domu dla emerytowanych duchownych. Parafianie chcieli, żeby do śmierci mieszkał on w Janiszewie. Po dwóch tygodniach biskup Wiesław Mering zgodził się na pozostawienie Pluskoty w parafii.

W październiku Warta zabrała dwie nastolatki z Ratynia. Dziewczynki poszły na spacer nad rzekę w Sługocinie. Wpadły do wody ze źle zabezpieczonego promu. Ciało 13-latki wyłowiono drugiego dnia poszukiwań. Drugą, 14-latkę znaleziono po trzech tygodniach.

Listopad minął pod znakiem upadku firm i działań przedstawicieli Greenpeace. Zarząd Impexmetalu przedstawił plan likwidacji wydziału elektrolizy. Powodem są wysokie ceny energii i nieopłacalność produkcji aluminium. Od stycznia 2009 roku pracę straci ponad 200 osób. Mimo wielu obietnic polityków upadł też Polmos. Zakład co prawda nie prowadził od kilku miesięcy produkcji, ale była szansa na uratowanie kilkudziesięciu miejsc pracy.
Przez prawie miesiąc niedaleko Kleczewa swój obóz rozbili ekolodzy. Najpierw wdarli się do kopalni żeby zaprotestować przeciwko budowie nowych odkrywek. Potem wdrapali się na komin Elektrowni Pątnów. Po spektakularnych akcjach, ekolodzy obiecali wspomagać lokalne stowarzyszenia walczące z kopalnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto