Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

171 lat temu przez Szamotuły i Wronki przejechał pierwszy pociąg!

Magda Prętka
Magda Prętka
Pierwszy pociąg w stronę Szczecina odjechał z dworca kolejowego w Szamotułach punktualnie o godzinie 10:43 dnia 10 sierpnia 1848 roku. Widokówka prezentuje dworzec sprzed 1918 roku
Pierwszy pociąg w stronę Szczecina odjechał z dworca kolejowego w Szamotułach punktualnie o godzinie 10:43 dnia 10 sierpnia 1848 roku. Widokówka prezentuje dworzec sprzed 1918 roku Ze zbiorów Muzeum Zamek Górków w Szamotułach
Otwarcie linii kolejowej Poznań – Szczecin było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii regionu. Kolej stała się przysłowiowym oknem na świat – przyczyniła się do rozwoju turystyki krajowej, wielu umożliwiła też podjęcie pracy poza miejscem zamieszkania

Była godzina 10:43, 10 sierpnia 1848 roku, kiedy z z dworca PKP w Szamotułach odjechał pierwszy w historii pociąg do Szczecina. Po pół godzinie parowóz dotarł do Wronek skąd punktualnie o 11:15 wyruszył w dalszą podróż. Niewątpliwie było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii powiatu szamotulskiego mające bezpośredni wpływ zarówno na rozwój regionu, jak i sieci komunikacyjnej łączącej Ziemię Szamotulską i Wroniecką ze stolicą Wielkopolski. Mija dokładnie 171 lat od tej chwili.

– Cała podróż z Poznania do Szczecina trwała 5 godzin i 32 minuty (trasa liczyła ok. 213 km – przyp. red.). Pierwszy fragment między Szczecinem, a Stargardem oddano do użytku w maju 1846 roku, wybudowany przez Towarzystwo Kolei Żelaznej Berlińsko – Szczecińskiej. Król Friedrich Wilhelm IV Hohenzollern 4 maja 1846 zaakceptował projekt dalszego ciągu linii w kierunku Poznania i koncesję na budowę wydał Towarzystwu Kolei Żelaznej Stargardzko – Poznańskiej. Gotowe odcinki oddawano kolejno: sierpień 1847 Star-gard – Dobiegniew, czerwiec 1848 Dobiegniew – Krzyż, 1 lipca 1848 Krzyż – Wronki, 14 lipca Wronki – Szamotuły, 9 sierpnia Szamotuły – Poznań Wola i ostatni fragment między Wolą, a Poznaniem Głównym oddano do użytku w 1856 roku – wyjaśnia Jacek Kowalski z Chojna, wielki miłośnik kolei.

Niestety nie posiadamy informacji na temat liczby pasażerów, w tym mieszkańców powiatu szamotulskiego, którzy wybrali się w dziewiczą podróż do Szczecina. Najprawdopodobniej było to kilkanaście osób (w odniesieniu do naszego regionu), zapewne zajmujących wysokie stanowiska, gdyż możliwość uczestnictwa w tym historycznym wydarzeniu dedykowana była wybranym.

Co ciekawe – w pierwszych tygodniach kursowania, wraz z osobami podróżującymi do Poznania, do stolicy Wielkopolski dotarła także cholera, co wkrótce potem poskutkowało wybuchem epidemii.

Niemniej jednak, nowy środek lokomocji, stał się dla szamotulan, wronczan, jak również mieszkańców ościennych miejscowości przysłowiowym oknem na świat, który przyczynił się do rozwoju turystyki krajowej. Z drugiej strony wielu mieszkańcom umożliwił podjęcie pracy poza miejscem ich zamieszkania – w ośrodkach leżących na trasie linii, głównie w Poznaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto