14. Polish Cup 2019 już za nami. Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji - Podsumowane

Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji
W dniach 1-3 lutego 2019 roku, po raz kolejny w hali sportowej „Zbąszynianka” odbył się Międzynarodowy Turniej Unihokeja 14. Polish Cup. Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji

14. Polish Cup 2019 już za nami - Podsumowane

Tym razem, gościliśmy sześć europejskich drużyn w kategorii mężczyzn U19 z:
Czech, Niemiec, Norwegii, Danii, Szwajcarii oraz oczywiście Polski. Turniej odbywał się równolegle w trzech miastach: Nowym Tomyślu, Rakoniewicach i Zbąszyniu.

W pierwszym, piątkowym meczu w hali „Zbąszynianka” zmierzyli się Niemcy i Czesi. Nasi południowi sąsiedzi już od pierwszych minut zaprezentowali swoje znakomite umiejętności. Mecz zakończył się wynikiem 19:0! Jak widać, Czesi nie pozwolili sobie na stratę chociażby jednej bramki. Już w pierwszej tercji wyszli na ośmiobramkowe prowadzenie. Drużyna Czech już w pierwszym meczu pokazała, że będzie starać się o tytuł mistrza w tym turnieju.
Po 60 minutach meczu nadszedł czas na rzuty karne, również w tej kwestii, Niemcy musieli oddać punkty swoim rywalom i zakończyć mecz bez zdobytych punktów.

W wieczornym meczu lepsza okazała się reprezentacja Szwajcarii, pokonując drużynę Norwegii 5:3. W pierwszej tercji żadna z drużyn nie odpuszczała, padła bramka za bramką. Po 20 minutach mieliśmy remis 1:1. W następnych 20 minutach gry, lepsi okazali się jednak zawodnicy ze Szwajcarii, zdobywając kolejne dwie bramki, kończąc drugą tercję z wynikiem 3:1. Ostatnie minuty meczu były najbardziej emocjonujące, Norwedzy nie dawali za wygraną. Po przerwie strzelili kolejne dwie bramki, jednak Szwajcarzy ponownie zapewnili sobie przewagę, również strzelając kolejne dwie bramki. Reprezentacja Norwegii mogła cieszyć się
ze zdobytych punktów za rzuty karne.

W sobotę rano trybuny zapełnione, czekając na mecz naszej Reprezentacji w starciu z reprezentacją Czech. Pierwszym golem w meczu mogli pochwalić się Polacy, jednak szybko padła wyrównująca bramka dla Czechów na 1:1. Pierwsza tercja meczu była mocno zacięta, przed pierwszą przerwą na tablicy wyników widniał wynik 3:2 dla naszych południowych sąsiadów. Niestety następne tercje nie były już dla nas tak korzystne (4:1, 5:0). Kibice zgromadzeni w "Zbąszyniance", wśród nich wielu rodziców naszych reprezentantów oraz oglądający transmisję na żywo nie mogli z pewnością narzekać na brak emocji. Widzowie mogli zobaczyć wiele ciekawych akcji i zagrań oraz interwencji bramkarskich. Końcowy wynik (12:3) nie zadowalał polskich kibiców, ale do samego końca mocno dopingowali naszych zawodników.

W przedostatnim pojedynku zmierzyły się zespoły ze Szwajcarii i Niemiec. Szwajcarzy już w pierwszych chwilach meczu pokazali, że nie są łatwymi przeciwnikami. Kontrolowali rywali przez cały pojedynek pokonując ostatecznie Niemców 7:3. Tym wynikiem zapewnili sobie wysokie miejsce w rankingu całego turnieju. Był to kolejny interesujący pojedynek, który dostarczył wielu emocji kibicom. Po końcowej syrenie nadszedł czas na rzuty karne, zespół ze Szwajcarii okazał się tylko minimalnie lepszy od naszych zachodnich sąsiadów, zwyciężając 2:1.

W sobotę można było również wziąć udział w inicjatywie DKMS.
Pani Joanna Gajdecka przygotowała po raz kolejny akcję dla chętnych, którzy chcieliby zostać dawcami szpiku. Każdy mógł zarejestrować się w bazie, która umożliwia choremu otrzymanie bezcennego daru – życia. Hasło „Pomożesz bo możesz-masz to w genach” zadziałało jeszcze mocniej niż w ubiegłym roku. Akcja spotkała się z niesamowitym odzewem, udało się pobić wcześniejszy rekord. Tym razem zarejestrowało się kolejnych czterdziestu potencjalnych dawców. Dziękujemy w imieniu organizatorów! Pokazaliście wielkie serce i chęć niesienia pomocy innym.

W niedzielę 3 lutego o godzinie 10:00 mogliśmy oglądać ostatni już mecz 14. Polish Cup
w hali sportowej „Zbąszynianka”. Kolejny raz kibice oglądali zmagania reprezentacji Niemiec, jednak tym razem rywalami byli zawodnicy z Danii. Duńczycy do pierwszej przerwy prowadzili z Niemcami 2:0, w drugiej tercji role się odwróciły i niemieccy zawodnicy doprowadzili do remisu, jednak nie udało się wygrać z reprezentacją Danii, która pokonała Niemców 3:2. Takim samym wynikiem zakończyły się rzuty karne, które zapewniły Duńczykom kolejny punkt.

Po zakończeniu spotkania poza nagrodami dla najlepszych zawodników obydwu drużyn, zespoły Danii i Niemiec, ich sztaby trenerskie otrzymali pamiątkowe medale z rąk Tomasza Kurasińskiego Burmistrza Zbąszynia i Krzysztofa Piskorskiego Przewodniczącego Rady Miejskiej. Nagrodzeni zostali również sędziowie ostatniego spotkania rozgrywanego w Zbąszyniu.

Po wręczeniu nagród rozstrzygnięty został tradycyjnie rozgrywany podczas turnieju Konkurs Kibica. Poziom przygotowania grup uczestniczących w konkursie był bardzo wysoki, o poszczególnych miejscach decydowały niuanse. Uwzględniając wyrównany poziom uczestników, komisja postanowiła przyznać, poza pierwszym miejscem, trzy nagrody dla klas, które wzięły udział w zabawie.

Pierwsze miejsce zajęła grupa kibicująca reprezentacji Polski. Kolejne równorzędne nagrody otrzymały dwie grupy kibicujące reprezentacji Niemiec. Na kolejnym miejscu, również dwie grupy, dopingujące Szwajcarię. Wyróżnienia otrzymały także grupy wspierające zespoły: Niemiec, Czech, Norwegii i Danii. Gratulujemy nagrodzonym i liczymy na Wasz udział w kolejnych edycjach konkursu. Wasza obecność i doping był jak zawsze miłym zaskoczeniem dla wszystkich zawodników, szczególnie dla tych pierwszy raz goszczących w Zbąszyniu. Słowa podziękowania kierujemy do dyrektorów placówek oświatowych, które wzięły udział w organizowanym konkursie oraz opiekunów grup z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Chrośnicy, Nądni, Przyprostyni oraz Zbąszyniu.

Osobne słowa podziękowań należą się naszym zespołom artystycznym, bez których meczowe przerwy nie byłyby tak atrakcyjne dla kibiców. Jak zwykle na wysokości zadania stanęły opiekunki, Regina Gołek, Jolanta Borkowska oraz Renata Śron, które zadbały o przygotowanie zespołów tanecznych występujących w trakcie turnieju.

Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją "cegiełkę" pomagając w przygotowaniach i sprawnym przeprowadzeniu turnieju.
Dziękujemy Kubie Borkowskiemu - TV Borek i Panu Radkowi Bocianowi oraz wszystkim wolontariuszom, bez których impreza nie mogłaby się udać. Wasza pomoc i zaangażowanie pozwoliły kolejny raz na organizację wydarzenia, które będzie mile wspominane przez uczestników turnieju oraz ich kibiców, którzy również odwiedzili Zbąszyń. Nie zapominamy oczywiście o kibicach, którzy wypełniali trybuny na każdym meczu. Cieszymy się, że kolejny raz byliście z uczestnikami turnieju, mamy nadzieję, że będziecie na kolejnych unihokejowych imprezach w Zbąszyniu. Raz jeszcze dla wszystkich - dziękujemy!

Organizatorami 14. Polish Cup 2019 był Polski Związek Unihokeja i Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyk i Rekreacji.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA 14. POLISH CUP, 1-3 LUTEGO 2019 R.